Kurucu O'sensei Morihei Ueshiba

Kurucu O'sensei Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba (O’Sensei) (1883-1969), Japon savaş sanatı Aikido’nun kurucusu tarihteki en büyük ve sevilen savaş sanatçılarından biridir.

Güney Japonya’nın bir sahil kasabası olan Tanabe’de 14 Aralık 1883 yılında doğmuştur. Gençlik zamanlarının çoğunu çeşitli dövüş sanatları okullarında Sumo da dahil olmak üzere, Jiujutsu, Yagyu ve Daitu tekniklerinin yanı sıra kılıç ve mızrak tekniklerini öğrenerek geçirmiştir. Daha gençlik yıllarındayken bile maneviyata oldukça önem veren Ueshiba, özellikle karizmatik ve manevi yönlerden etkili olan dövüş sanatları ustası Onisaburo Deguchi’den etkilenmiş ve dövüş sanatlarının kişisel arındırma ve manevi eğitim aracı olarak kullanılmasına yönelik olarak ondan eğitim almıştır.

O’Sensei’nin hayatının çoğunu Japonya’nın da içinde bulunduğu çatışmalar ve savaşların içerisinde geçirdi. Ancak, bu süre zarfında Aikido’yu kurdu ve dünya halklarına barış içinde bir araya gelmenin bir yolu olduğunu ilan etti. Dövüş eğitimi’nin sadece başkalarını yenmek için değil, kendini rafine etmek ve mükemmelleştirmek için bir araç olarak yapıldığında başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu savunmuştur. O’Sensei’nin ünlü sloganı “Masakatsu Agatsu", Aikido’nun ruhunun özünü içerir: “gerçek zafer, benliğin zaferidir."

O’Sensei’nin inanılmaz teknik uzmanlığı ve karizması, yaşamı boyunca yüksek rütbeli askeri subaylardan, hükümet personelinden ve İmparatorluk ailesinden tam destek görmüştür. 26 Nisan1969 yılında ölümünden sonra, dünya barışına eşsiz katkılarından dolayı İmparatorluk Madalyasına layık görülmüştür. Oluşturduğu vizyon ve kurduğu “Barış Yolu” sayesinde Samuray’ların en asil felsefeleri ve niyetleri dünya kültürünün bir parçası haline gelmiş ve tüm kültürlerden milyonlarca kişiye manevi rızık olmuştur.